Mitologia Biznesu. Zawsze tak robiłem więc po co zmieniać.

A no właśnie. Zawsze działało i było OK. Po co zmieniać? Trywialne pytanie i jeszcze bardziej banalna odpowiedź. Bo zmiana jest nieunikniona. Bo wszystko się zmienia. Możesz tego nie dostrzegać, ale wszystko ulega zmianom. Już starożytni zauważyli, że „panta rhei” czyli wszystko płynie. Mówiąc inaczej ma nic stałego bo wszystko się zmienia. Zmienia się larwa w motyla, dziecko w dorosłego, zmienia się świat i Wszechświat. Dlaczego zatem Twoje postawy i działania powinny pozostać niezmienne? Działały do tej pory? OK ale otoczenie się zmienia! Konkurencja nie śpi, technologia idzie do przodu, klienci być może oczekują czegoś nowego. Pamiętasz firmę Nokia? Mieli 40% udziału w rynku telefonów komórkowych. Modele takie jak 3210 czy biznesowy 6210, gra Snake to dziś legenda, pozycje kultowe. I co? Oni też robili wszystko tak jak wcześniej, tak jak wcześniej działało. Aż przestało. Przegapili moment pojawienia się smartphonów, dotykowych ekranów itd. Przegapili. Nie byli przygotowani na zmianę. Podobnie Kodak – gigant na rynku fotografii – przegapił zmianę na rynku. Nikt już nie kupuje analogowych aparatów. W 2012 roku firma ogłosiła upadłość.

Dlaczego jesteśmy niechętni zmianom? Bo każda zmiana powoduje problemy. Rzecz w tym aby wypracowane rozwiązanie było szansą. Szansą na dalszy rozwój. Rozwój, który przyniesie kolejne zmiany wywołujące problemy, których rozwiązanie będzie szansą na dalszy rozwój który……

Nie bądź jak Kodak czy Nokia. Przygotuj się na zmiany. Nie daj się zaskoczyć. Bezczynność nie uchroni Cie przed zmianami więc zacznij działać. Wyobraź sobie, że grasz w komputerową grę. Za pierwszym razem z pewnością poszło Ci słabo. Pewno zginąłeś na jednej z pierwszych przeszkód, jednak z każdą kolejną rozgrywką uzyskujesz co raz to lepszy wynik. Dlaczego? Bo wiesz, co będzie za rogiem, za zakrętem, nie zaskakuje Cię kolejna przeszkoda. Wiesz czego możesz się spodziewać. Podobnie prowadząc firmę możesz przygotować się na zmiany. Zaskakuj konkurencję, prowokuj zmiany. Bądź przygotowany. Jeśli dasz się zaskoczyć – jak w grze komputerowej – konsekwencje będą przykre.

[upside_blockquote]Najlepiej przewidywać przyszłość , kreując ją. Peter Drucker[/upside_blockquote]