Istnieje cała masa powodów, dla których ludzie decydują się na założenie własnej firmy. Niektórzy od razu wiedzieli, że chcą budować własną firmę, inni potrzebowali niezależności zawodowej a jeszcze inni stracili pracę i podjęli działalność na własny rachunek z konieczności. Tak czy owak, niezależnie od powodu dla którego stałeś się przedsiębiorcą powinieneś sobie odpowiedzieć na pytanie jak ma wyglądać Twoja firma w przyszłości. Chcesz budować firmę czy po prostu chcesz stworzyć sobie swoje miejsce pracy. Oczywiście odpowiedź na to pytanie nie jest wiążąca na wieki i wraz z rozwojem firmy Twoja wizja może się zmieniać, jednak wraz z tym, zmieniać się będzie Twoja rola w firmie.
Zdecydowana większość nowo rejestrowanych firm to osoby fizyczne zakładające działalność gospodarczą. Trzy czwarte z nich na zawsze pozostanie firmami jednoosobowymi. Prowadząc tego typu firmę to na Tobie spoczywa całość firmy. To Ty wykonujesz wszystkie kluczowe zadania. Nawet jeśli korzystasz z pomocy podwykonawców czy sam jesteś podwykonawcą to sukces Twojej firmy zależy wyłącznie od tego jak dobrze wykonujesz swoją pracę. Na tym podstawowym poziomie. To Ty zdobywasz zamówienia, obsługujesz klientów itp.
Twoja rola w firmie jednak zmienia się wraz z rozwojem firmy. Aby ten rozwój mógł nastąpić musisz zacząć zatrudniać pracowników. Stajesz się wtedy ich przełożonym. Na tym etapie rozwoju firmy na pierwszej linii pracujesz mniej, natomiast sukces coraz bardziej zależy od tego kogo zatrudniasz i jak pracą tych ludzi zarządzasz. Dodatkowo stajesz się odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale również za swoich pracowników i ich rodziny. Jeśli odnosisz sukces na tym etapie, firma często niejako niezauważenie rozrasta się do rozmiarów małego czy nawet średniego przedsiębiorstwa. Nagle zauważasz, że przestajesz być bezpośrednim przełożonym swoich pracowników. Miedzy Tobą a pracownikiem liniowym pojawia się jeszcze ktoś. Z czasem tych warstw może przybywać. Te warstwy to Twoi menadżerowie. Mogło by się wydawać, że to niewielka zmiana, że zamiast zarządzać poszczególnymi pracownikami zarządzasz menadżerami, ale to rewolucyjna zmiana. Aby Twoja kadra zarządzająca była skuteczna, nie wystarczy, że będziesz delegował jej zadania oczekując ich wykonania z założonym skutkiem. Ty musisz przekazać im uprawnienia do podejmowania samodzielnych, wiążących decyzji. Do tej pory delegowałeś zadania i samodzielnie decydowałeś o większości spraw a tu nagle musisz zrezygnować z kontroli wielu obszarów. To dla wielu właścicieli jest bardzo trudne. Zastanów się czy będziesz na to gotowy. Jako właściciel tego typu firmy skup się na wyznaczaniu kierunków rozwoju, nakreślaj wizję, ale pozwól realizować ją innym.
Podsumowując, jeśli chcesz być sobie sam sterem, żeglarzem, okrętem pozostań jednoosobową mikrofirmą. Jeśli chcesz budować coś więcej, zrób to świadomie. Pamiętaj, że świetny kucharz wcale nie musi być dobrym restauratorem, a prowadzenie sieci restauracji niewiele wspólnego ma z gotowaniem.