Jak zostać ekspertem czyli ekspert, jak to łatwo powiedzieć.

[upside_blockquote]”Ekspert to człowiek, który przestał myśleć – on wie.” – Frank Lloyd Wright[/upside_blockquote]

Kim jest ekspert? Czy o byciu ekspertem świadczy ilość wypowiedzi w TV lub wywiadów w prasie? Czy może raczej chodzi o formalne wykształcenie i ilość przeczytanych książek.

Bardzo długo231h zbierałem się w sobie do napisania tego tekstu. Długo dlatego, iż uważam że jest wśród nas wiele osób, które są prawdziwymi ekspertami w swoich dziedzinach jednak źle pojęta skromność nie pozwala im się ujawnić. Długo również dlatego, iż uważam że jest wśród nas wiele osób którym pycha, tupet, bezczelność  w połączeniu z ignorancją pozwala nazywać się bezkarnie ekspertami. Są takimi ekspertami z cytatu Franka Lloyda Wrighta.

Czy doskonały pilot Airbusa A380 byłby w stanie zaprojektować taką maszynę? Choć doskonale rozumie zasadę działania tej maszyny projektu nie przygotuje. Czy wybitny inżynier projektujący Airbusa A380 potrafiłby pilotować go. Choć wie jak działa maszyna to jednak nie on siada za sterami.

Kim jest ekspert? Czy praktyczna znajomość tematu wystarcza aby mówić o sobie jako o ekspercie? Czy może wystarczy zapoznać się z literaturą fachową.

Oba te obszary uważam za warunki konieczne, niewystarczające. Dopiero połączenie wiedzy teoretycznej z aktywną praktyką upoważnia do mówienia o kimś jako o ekspercie. I tak pilot choć jest fachowcem, ma podbudowę teoretyczną  z zakresu aerodynamiki to nie nazwiemy go ekspertem z zakresu budowy samolotów jak również inżyniera z teoretyczną wiedzą na temat zasad pilotowania statków powietrznych nie nazwiemy ekspertem pilotażu. Natomiast każdy z nich jest ekspertem w swoim fachu. Wiedza teoretyczna i praktyka. Codzienne doskonalenie.

Ustaliliśmy więc, że ekspert to osoba posiadająca wiedzę w swojej dziedzinie i potrafiąca tą wiedzą się posłużyć. Rozumie ją. Nie wystarczy znać twierdzenie Pitagorasa, trzeba je rozumieć aby umieć właściwie zastosować. Zrozumienie tematu wcale nie czyni jednak z nikogo eksperta. W drodze do mistrzostwa konieczne jest doświadczenie. Praktyczne stosowanie wiedzy. Trzymając się  twierdzenia Pitagorasa nie wystarczy go znać i rozumieć, trzeba jeszcze umieć go zastosować, wykonać obliczenia – czyli codzienna praktyka. Ostatnim etapem do bycia ekspertem w danej dziedzinie to umiejętność wyciągania wniosków celem lepszego zrozumienia i rozwoju. Dzięki temu wszystkiemu osoba będąca ekspertem potrafi szerzej spojrzeć na temat, zaproponować możliwe scenariusze dalszego rozwoju sytuacji.

Podsumowując. Ekspert to osoba posiadająca wiedzę, rozumiejąca tą wiedzę, umiejąca ją zastosować w praktyce i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Ty również możesz być ekspertem. Na przykład jeśli prowadzisz firmę, możesz być ekspertem dla wszystkich tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem. Pamiętaj jednak o jednym warunku – wyciągaj wnioski, także z porażek i mów o nich jako o przestrodze dla innych. W ten sposób zbudujesz swoją wiarygodność.

A teraz odpowiedz sobie na jeszcze jedno pytanie? Komu powierzasz losy swojej firmy wybierając szkolenia? W jaki sposób weryfikujesz tych którym powierzasz swój rozwój osobisty?

Wybieraj mądrze, nie ulegaj szarlatanom.